Results : 2017 Victorian Hill Clib Championships / Alpe d'Buffalo (VJRS)
Date:  
01/04/2017
City:  
Bright
State:  
Victoria
Promoter:  
Alpine CC
Promoter Email:  
vic.racing@cycling.org.au


Results:







JB11 Stage 1 (ITT):


PlaceNumberNamePointsTime
182 Max Goold 20.00h07:56.7
281 Oliver Anthony 19.00h08:06.1
385 Cooper Northey 18.00h08:06.4
483 Ollie Jirovec 17.00h08:30.3
584 Campbell McConnell 16.00h08:32.8


JB11 Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
185 Cooper Northey 20.00h13:59
282 Max Goold 19.00h14:10
381 Oliver Anthony 18.00h14:29
483 Ollie Jirovec 17.00h14:37
584 Campbell McConnell 16.00h16:10


JB11 General Classification:


PlaceNumberNamePoints
182 Max Goold 40.0
285 Cooper Northey 36.0
381 Oliver Anthony 34.0
483 Ollie Jirovec 32.0
584 Campbell McConnell 30.0


JG13 Stage 1 (ITT):


PlaceNumberNamePointsTime
175 Belinda Bailey 20.00h19:31.0


JG13 Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
175 Belinda Bailey 20.01h03:57


JG13 General Classificiation:


PlaceNumberName
175 Belinda Bailey


JB13 Stage 1 (ITT):


PlaceNumberNamePointsTime
172 Lachlan McConnell 20.00h19:51.3
274 Xavier Starling 19.00h22:37.5
373 Sam Northey 18.00h22:42.9
471 Eddie Jirovec 17.00h27:40.7


JB13 Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
172 Lachlan McConnell 20.01h03:29
271 Eddie Jirovec 19.01h03:37
374 Xavier Starling 18.01h05:13
473 Sam Northey 17.01h06:53


JB13 General Classification:




JW15A Stage 1 (ITT):


PlaceNumberNamePointsTime
163 Hayley Jenkins 20.00h16:39.1
266 Chelsea Symons 19.00h17:23.0
364 Alyssa Polites 18.00h18:23.3
462 Jasmine Eddy 17.00h18:33.1
565 Madeleine Starling 16.00h19:28.1
6122 Majella McLeod 15.00h20:10.2


JW15A Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
163 Hayley Jenkins 20.01h23:58
266 Chelsea Symons 19.01h24:08
364 Alyssa Polites 18.01h37:23
462 Jasmine Eddy 17.01h38:27
565 Madeleine Starling 16.01h38:44
6122 Majella McLeod 15.01h44:51


JW15A General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
163 Hayley Jenkins 40.01h40:37
266 Chelsea Symons 38.0+53
364 Alyssa Polites 36.0+15:09
462 Jasmine Eddy 34.0+16:23
565 Madeleine Starling 32.0+17:35


JW15B Stage 1 (ITT):


PlaceNumberNamePointsTime
1122 Majella McLeod 20.00h20:10.2


JW15B Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
1122 Majella McLeod 20.01h44:51


JW15B General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
1122 Majella McLeod 40.02h00:01


JM15A Stage 1 (TT):


PlaceNumberNamePointsTime
154 Matthew Connan 20.00h15:23.0
259 Zachary Kelly 19.00h16:26.4
357 Jamie Hazelden 18.00h16:40.1
453 Gianni Catalano 17.00h16:44.1
549 James Anthony 16.00h16:46.9
652 Billy Armstrong 15.00h17:29.2
756 Alexander Galea 14.00h17:59.4
858 Oscar Jones 13.00h18:33.3
960 James Mountain 12.00h19:15.5
1061 James Polites 11.00h20:05.1
1155 Noah Dowling 10.00h21:34.0


JM15A Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
154 Matthew Connan 20.01h09:16
259 Zachary Kelly 19.01h11:00
349 James Anthony 18.01h11:44
453 Gianni Catalano 17.01h14:13
556 Alexander Galea 16.01h14:32
652 Billy Armstrong 15.01h14:45
758 Oscar Jones 14.01h24:11
860 James Mountain 13.01h27:43
957 Jamie Hazelden 12.01h33:09
1055 Noah Dowling 11.01h47:26
1161 James Polites 10.01h47:26


JM15A General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
154 Matthew Connan 40.01h24:39
259 Zachary Kelly 38.0+2:47
349 James Anthony 36.0+3:51
453 Gianni Catalano 34.0+6:18
552 Billy Armstrong 32.0+7:35
656 Alexander Galea 30.0+7:52
758 Oscar Jones 28.0+18:05
860 James Mountain 26.0+22:19
957 Jamie Hazelden 24.0+25:10
1061 James Polites 22.0+42:52
1155 Noah Dowling 20.0+44:20


JM15B - Stage 1 (TT):


PlaceNumberNamePointsTime
1116 Mitchell McGovern 20.00h17:53.6
2118 Tom Nicolson 19.00h18:02.5
3120 Ty Widdicombe 18.00h18:34.0
4117 Lucas Moore 17.00h19:36.2
5112 Luka Cordedda 16.00h19:52.9
6121 Blake Williams 15.00h20:39.0
7114 Jackson Hribar 14.00h21:12.6
8115 Peter Makrogiannidis 13.00h21:33.5
9105 Adam Boyd 12.00h22:50.1
113 Jacob Henery
119 Nash Snooks


JM15B - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
1118 Tom Nicolson 20.01h27:37
2116 Mitchell McGovern 19.01h27:39
3120 Ty Widdicombe 18.01h27:41
4121 Blake Williams 17.01h27:47
5117 Lucas Moore 16.01h27:50
6112 Luka Cordedda 15.01h34:30
7115 Peter Makrogiannidis 14.01h38:49
8114 Jackson Hribar 13.01h41:04
9105 Adam Boyd 12.01h55:12
113 Jacob Henery
119 Nash Snooks


JM15B - General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
1116 Mitchell McGovern 40.01h45:32
2118 Tom Nicolson 38.0+6
3120 Ty Widdicombe 36.0+42
4117 Lucas Moore 34.0+1:53
5121 Blake Williams 32.0+2:53
6112 Luka Cordedda 30.0+8:50
7115 Peter Makrogiannidis 28.0+14:49
8114 Jackson Hribar 26.0+16:44
9105 Adam Boyd 24.0+32:29
113 Jacob Henery (DNS)
119 Nash Snooks (DNS)


JW17A - Stage 1 (TT):


PlaceNumberNamePointsTime
148 Catelyn Turner 20.00h23:30.7
245 Neve Bradbury 19.00h24:43.7
344 Isla Bradbury 18.00h25:08.9
447 Olivia Sens 17.00h27:29.9


JW17A - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
145 Neve Bradbury 20.01h51:40
248 Catelyn Turner 19.01h52:08
344 Isla Bradbury 18.02h03:14
447 Olivia Sens 17.02h17:23


JW17A - General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
148 Catelyn Turner 40.02h15:38
245 Neve Bradbury 38.0+45
344 Isla Bradbury 36.0+12:44
447 Olivia Sens 34.0+29:14


JW17B - Stage 1 (TT):


PlaceNumberNamePointsTime
1104 Felicity Waddell 20.00h33:57.2


JW17B - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
1104 Felicity Waddell 20.02h50:21


JW17B - General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
1104 Felicity Waddell 20.03h24:18


JM17A - Stage 1 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
130 Alastair Mackellar 20.00h19:43.6
224 Samual Eddy 19.00h19:58.6
335 Harry Morgan 18.00h20:06.2
432 Angus McLean 17.00h20:26.1
538 Bill Simpson 16.00h20:27.7
640 Kael Thomas 15.00h20:49.9
743 Anakin Williams 14.00h21:00.9
836 Emerson Nugent 13.00h21:11.4
937 Andrew Rigoni 12.00h21:17.3
1041 Lewis Walker 11.00h21:36.3
1122 Chase Costello-Manning 10.00h21:51.0 (11.)
1221 Alexander Allott 9.00h22:02.0 (12.)
1339 Travis Stewart 8.00h22:06.7 (13.)
1427 Callum Grant 7.00h22:09.2 (14.)
1546 Oskar Moore 6.00h22:11.9 (15.)
1642 Sam Warren 5.00h22:13.4 (16.)
1731 Alexander Matthews 4.00h22:18.7 (17.)
1829 Ben Jones 3.00h22:37.7 (18.)
1933 Oliver McLean 2.00h22:43.6 (19.)
2025 Graeme Frislie 1.00h22:59.2 (20.)
2123 Patrick Eddy 1.00h23:30.1 (21.)
2234 Grady Mik 1.00h24:03.6 (22.)
2326 Sam Gallagher 1.00h24:42.2 (23.)
28 Kaleb Henery (DNS)


JM17A - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
130 Alastair Mackellar 20.01h38:34
223 Patrick Eddy 19.01h38:46
340 Kael Thomas 18.01h41:20
438 Bill Simpson 17.01h41:21
524 Samual Eddy 16.01h41:21
643 Anakin Williams 15.01h41:21
737 Andrew Rigoni 14.01h41:22
832 Angus McLean 13.01h41:28
936 Emerson Nugent 12.01h41:28
1022 Chase Costello-Manning 11.01h41:35
1141 Lewis Walker 10.01h42:16
1221 Alexander Allott 9.01h42:17
1339 Travis Stewart 8.01h42:34
1427 Callum Grant 7.01h42:35
1535 Harry Morgan 6.01h44:35
1631 Alexander Matthews 5.01h45:34
1742 Sam Warren 4.01h47:01
1829 Ben Jones 3.01h47:10
1946 Oskar Moore 2.01h49:31
2033 Oliver McLean 1.01h54:45
2126 Sam Gallagher 1.02h00:21
2234 Grady Mik 1.02h00:21
2328 Kaleb Henery 1.02h00:27
2425 Graeme Frislie 1.02h00:28


JM17A - General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
130 Alastair Mackellar 40.01h58:17
224 Samual Eddy 38.0+3:02
338 Bill Simpson 36.0+3:31
432 Angus McLean 34.0+3:36
540 Kael Thomas 32.0+3:52
623 Patrick Eddy 30.0+3:58
743 Anakin Williams 28.0+4:04
837 Andrew Rigoni 26.0+4:21
936 Emerson Nugent 24.0+4:21
1022 Chase Costello-Manning 22.0+5:08
1141 Lewis Walker 20.0+5:34
1221 Alexander Allott 18.0+6:01
1339 Travis Stewart 16.0+6:23
1435 Harry Morgan 14.0+6:23
1527 Callum Grant 12.0+6:26
1631 Alexander Matthews 10.0+9:35
1742 Sam Warren 8.0+10:56
1829 Ben Jones 6.0+11:30
1946 Oskar Moore 4.0+13:25
2033 Oliver McLean 2.0+19:11
2125 Graeme Frislie 1.0+25:09
2234 Grady Mik 1.0+26:07
2326 Sam Gallagher 1.0+26:45
28 Kaleb Henery DNF


JM17B - Stage 1 (TT):


PlaceNumberNamePointsTime
198 Jesse Norton 20.00h20:33.6
294 Braydon Jones 19.00h22:46.1
392 Markus Christiansen 18.00h22:56.2
496 Darcy McClure-Wallace 17.00h22:57.3
5100 Ben Rawlings 16.00h23:10.6
6101 Benjamin Scanlon 15.00h23:23.6
7103 William Webb 14.00h23:39.5
895 Alex Katris 13.00h23:44.7
997 Thomas Michalanney 12.00h24:01.6
10102 Luke Schneider 11.00h24:48.7
1193 Thomas Fitzgerald 10.00h25:27.4
1291 Nathan Bowden 9.00h25:44.7
1399 Zach Owen 8.00h26:37.5


JM17B - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNamePointsTime
198 Jesse Norton 20.01h42:47
297 Thomas Michalanney 19.01h49:31
3100 Ben Rawlings 18.01h49:31
494 Braydon Jones 17.01h49:31
592 Markus Christiansen 16.01h49:35
696 Darcy McClure-Wallace 15.01h55:15
7103 William Webb 14.01h55:33
8101 Benjamin Scanlon 13.01h57:52
991 Nathan Bowden 12.02h03:33
1095 Alex Katris 11.02h07:41
11102 Luke Schneider 10.02h14:38
1299 Zach Owen 9.02h17:47
1393 Thomas Fitzgerald 8.02h17:51


JM17B - General Classification:


PlaceNumberNamePointsTime
198 Jesse Norton 40.02h03:20
294 Braydon Jones 38.0+8:56
392 Markus Christiansen 36.0+9:10
4100 Ben Rawlings 34.0+9:21
597 Thomas Michalanney 32.0+10:12
696 Darcy McClure-Wallace 30.0+14:51
7103 William Webb 28.0+15:51
8101 Benjamin Scanlon 26.0+17:54
991 Nathan Bowden 24.0+25:57
1095 Alex Katris 22.0+28:05
11102 Luke Schneider 20.0+36:06
1293 Thomas Fitzgerald 18.0+39:57
1399 Zach Owen 16.0+41:03


JW19 - Stage 1 (TT):


PlaceNumberNameTime
119 Jemma Eastwood 0h23:11.6


JW19 - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNameTime
119 Jemma Eastwood 1h49:36


JW19 - General Classification:


PlaceNumberNameTime
119 Jemma Eastwood 2h12:47


Under 19 Male - General Classification Stages 1 and 2:


PlaceNumberNameTime
13 Liam Edwards 0h32:51.6
24 Mackenzie Hastings 0h33:07.4
314 Connor Sens 0h33:29.7
410 Angus Mennen 0h34:32.3
511 William Moloney-Morton 0h34:55.2
61 Harry Askew 0h35:20.0
79 Elliot McKean 0h35:32.2
817 Samson Turner 0h35:36.8
98 Riley McGovern 0h36:38.4
1018 Byron Woods 0h37:07.5
1115 Tom Sharp 0h39:20.5
126 Callum Hopkins 0h40:44.5
132 Harry Augier 0h41:02.4
1416 Max Stewart 0h41:03.4
13 Elliot Schultz (DNF)


JM19 - Stage 2 (RR):


PlaceNumberNameTime
13 Liam Edwards 2h16:28
213 Elliot Schultz 2h16:29
317 Samson Turner 2h17:02
416 Max Stewart 2h18:23
511 William Moloney-Morton 2h20:05
61 Harry Askew 2h24:48
79 Elliot McKean 2h25:07
810 Angus Mennen 2h25:09
914 Connor Sens 2h28:28
104 Mackenzie Hastings 2h34:04
1118 Byron Woods 2h35:34
128 Riley McGovern 2h38:39
1315 Tom Sharp 3h00:53
146 Callum Hopkins 3h09:45
2 Harry Augier (DNS)


JM19 - General Classification:


PlaceNumberNameTime
13 Liam Edwards 2h49:19
217 Samson Turner +3:19
311 William Moloney-Morton +5:40
416 Max Stewart +10:06
510 Angus Mennen +10:21
61 Harry Askew +10:48
79 Elliot McKean +11:19
814 Connor Sens +12:38
94 Mackenzie Hastings +17:51
1018 Byron Woods +23:21
118 Riley McGovern +25:57
1215 Tom Sharp +50:53
136 Callum Hopkins +61:09
13 Elliot Schultz (DNF)
2 Harry Augier (DNF)